Facebook

Matematyka w pracy leśnika
Niedziela, 01. Grudzień 2019 22:41

 

25 listopada odbyło się drugie spotkanie w ramach innowacji pedagogicznej „Na tropach matematyki”. Tym razem były to zajęcia w terenie – „Matematyka w pracy leśnika”. Poprowadził je pan Michał Tomaszewski, a uczestniczyli w nich uczniowie klasy 8a. Nad całością czuwała pani Iwona Tomaszewska.

Rozpoczęło się od typowego zajęcia leśnika, czyli poruszania się na pieszo w terenie (zrobiliśmy dobre 3 km w jedną stronę). Później przeszliśmy na zrąb, aby tam zgłębiać tajniki matematyki i lasu. Uczniowie mieli okazję zmierzyć drzewo za pomocą średnicomierza i wysokościomierza. Później przyszedł czas na mierzenie stosów drewna. Uczniowie poznali sposób mierzenia i przeliczania na metry sześcienne. Szło nawet nieźle, choć zajęło sporo czasu. Niestety, czas naglił, a jeszcze o tylu sprawach można było mówić. Okazało się, że leśnik nie tylko dba o zasoby leśne, ale przede wszystkim nimi racjonalnie gospodaruje. Na koniec każdy uczestnik otrzymał zaświadczenie i mały upominek ufundowany przez Nadleśnictwo Oborniki, które patronowało tym zajęciom.