Facebook

Co matematyka dała światu?
Środa, 30. Październik 2019 21:58

Sejm ogłosił rok 2019 Rokiem Matematyki. W związku z tym 24 października odbyła się gra miejska „Na tropach matematyki”. Były to pierwsze zajęcia w ramach innowacji pedagogicznej pod tym samym tytułem prowadzonej przez panią Iwonę Tomaszewską. Uczestnikami byli uczniowie klas 4a i 5b, natomiast w role agentów wcielili się uczniowie klas 8a i 6b. Tematem gry była oczywiście matematyka połączona z wątkiem historycznym.

Uczniowie otrzymali misję odczytania zaszyfrowanej depeszy i odszukania zaginionego matematyka, kryptologa Mariana Rejewskiego. Zostali podzieleni na grupy i pod opieką nauczycieli wyruszyli w miasto. Aby znaleźć poszczególne punkty, musieli ściśle trzymać się wskazówek i planu miasta, który otrzymali. Wszyscy świetnie się bawili. Mieli okazję sprawdzić się w umiejętnościach czytania ze zrozumieniem, opanowania tabliczki mnożenia, określania wieku osoby, obliczania kosztów zakupów czy też stosowania pomiarów. Agenci spisali się na medal. Doskonale wiedzieli, jaka jest ich rola, dzięki czemu gra przebiegała bez zakłóceń. Na koniec w budynku szkolnym mali wywiadowcy odszyfrowali depeszę, ułożyli z puzzli obrazek z maszyną szyfrującą Enigma. Całość zakończyła się rozdaniem zaświadczeń uczestnictwa w grze, wspólnym zdjęciem i poczęstunkiem. Nie zabrakło również biało-czerwonych balonów.

Uczniowie dowiedzieli się także, jak matematyka przyczyniła się do wcześniejszego zakończenia II wojny światowej, uratowania wielu istnień ludzkich. Dowiedzieli się także, że człowiek z pobliskich Szamotuł, Maksymilian Ciężki, powstaniec wielkopolski, organizował i prowadził Biuro Szyfrów, w którym złamano kod Enigmy.