Facebook

Świetlica socjoterapeutyczna

Pierwsze zajęcia w świetlicy rok 2013/2014

DSC06607 DSC06594 DSC06595 DSC06597
DSC06611 DSC06612 DSC06620 DSC06624

 

 „Święto Pieczonego Ziemniaka”


Dnia 03.10.2013 r. października 2011r. w Zielonejgórze odbyły się obchody „Święta Pieczonego Ziemniaka”. Rozpaleniem ogniska rozpoczęliśmy  „Święto Pieczonego Ziemniaka”.  Usmażyliśmy kiełbaski, a ziemniaki wrzuciliśmy do ogniska by się upiekły. Potem rozpoczęły się gry i konkursy. Najwięcej radości, od tych najmłodszych do tych najstarszych sprawiło poszukiwanie skrzyni w ogrodzie z wykorzystaniem pomocnych listów. Prawidłowo rozwiązane zagadki poprowadziły dzieci do celu. Zabawa była bardzo udana i na pewno pozostanie w pamięci.

 

DSC06627 DSC06630 DSC06646 DSC06647
DSC06648 DSC06655 DSC06661 DSC06662
DSC06666 DSC06673 DSC06674 DSC06676
DSC06689 DSC06697 DSC06698 DSC06699

 

 Wizyta w kinie


Z okazji Dnia Edukacji Narodowej zorganizowaliśmy wyjazd do kina na film animowany pt. „KUMBA”. Najśmieszniejsze safari wszech czasów! Wszystkie zwierzęta w Afryce wiedzą,alt że zebra bez pasów jest jak słoń bez trąby i lew bez grzywy. Kiedy jesteś zebrą i rodzisz się pasiasty do połowy, życie potrafi być bardzo skomplikowane. Na własnej, mało wypasionej, skórze przekonuje się o tym Kumba. Odtrącony przez rodzinne stado, Kumba wyrusza na poszukiwanie magicznego źródła, w którym - jak głosi stara legenda - pierwsze zebry zyskały pasy. W wędrówce po Afryce towarzyszą mu nowi przyjaciele - nadopiekuńcza antylopa gnu oraz postrzelony struś. Wspólnie przeżyją mnóstwo przygód, spotkają wielu niezwykłych mieszkańców Afryki i zmierzą się z groźnym lampartem Fango, który poluje na Kumbę, wierząc, że schwytanie wyjątkowej zebry da mu ponad zwierzęcą moc. Dzieci z uwagą obejrzały film, a w drodze powrotnej omawialiśmy niełatwe życie Kumby.

 

 

Wyjazd do kina na film pt. „Mój biegun”

Dnia 25.10.2013r. odbyła wycieczka gimnazjum do kina „Halszka” w Szamotułach na film pt. „Mój biegun”. Film przedstawiał prawdziwą historię Jaśka Meli, najmłodszego zdobywcy dwóch biegunów, a zarazem pierwszej niepełnosprawnej osoby, która dokonała takiego wyczynu. Wszyscy zgodnie stwierdziliśmy, że był to film bardzo wzruszający, który warto obejrzeć. Niejeden z nas, oglądając zmagania bohatera z przeciwnościami losu, miał łzy w oczach. Uważamy, że Maciek Musiał świetnie zagrał swoją rolę. Wycieczka do kina była bardzo dobrym pomysłem. Film okazał się ciekawy, pouczający, historia Jaśka pokazała, że nie można się poddawać, że warto wierzyć w siebie  i jak ważne są relacje DZIECKO – RODZIC.

 

„Porządkowanie zaniedbanych grobów”


Koniec października to czas porządkowania grobów. Nie zapomnieliśmy o tym i my. Dnia 29.10.2013r. wybraliśmy się na cmentarz parafialny w Obrzycku w celu uporządkowania zaniedbanych grobów. Ochoczo i z wielkim entuzjazmem cała nasza grupa gimnazjalna zabrała się do   pracy. Zebraliśmy z mogił liście, gałązki i kamienie. Zapełniliśmy nimi kilkanaście wiader!!! Następnie każdy posprzątany przez nas grób udekorowaliśmy stroikami, które samodzielnie wykonaliśmy na zajęciach świetlicy środowiskowej. Po skończonej pracy zmęczeni, ale bardzo zadowoleni wróciliśmy do domu. Postanowiliśmy, że w przyszłym roku będziemy też porządkować groby.

 alt  alt  alt  alt

 

 

 

 

 

Wyjazd na basen do Szamotuł

Dnia 20.11.2013r. oraz 26.11.2013r. została zorganizowana wycieczka na basen w celu zaprezentowania uczniom alternatywnej formy spędzania czasu wolnego, innej od preferowanej przez dzieci i młodzież w postaci wielogodzinnego spędzania czasu przy komputerze. W pierwszym wyjeździe uczestniczyli uczniowie szkoły podstawowej, w drugim młodzież gimnazjalna.  Wyruszyliśmy spod budynku szkoły autobusem. Po przyjeździe na miejsce, otrzymaliśmy od pani  Mirosławy klucze do szafek. Potem przebraliśmy się i poszliśmy na basen. Opiekunowie poinstruowali nas jak powinniśmy się zachowywać w wodzie. Nasza wychowawczyni oraz pan Michał  mieli na nas baczne oko razem z nami byli w wodzie. Prawie wszyscy umieli pływać, a także nurkować. Część osób zjeżdżała na ślizgawce, a inni w tym czasie relaksowali się w jacuzzi. Po godzinnym pobycie na pływalni poszliśmy się przebierać i suszyć włosy. Potem wsiedliśmy do autobusu i wróciliśmy do Obrzycka. W czasie drogi powrotnej dzieliliśmy się wrażeniami z basenu. Czas, który tam spędziliśmy był świetną zabawą dla wszystkich. Mamy nadzieje, że to nie ostatnia taka wycieczka i powtórzymy ją w niedługim czasie. 

 

„Andrzejkowy zawrót głowy”

Dnia 25.11.2013r. zorganizowaliśmy wieczór Andrzejkowy. Uczniowie zapoznali się tradycjami i historią powstania tego święta. Największym zainteresowaniem cieszyły się tradycyjne Andrzejkowe wróżby. Każde dziecko miało możliwość poznania swojej wróżby na bliższą i dalszą przyszłość oczywiście z „przymrużeniem oka”. Tańca, zabawy, uśmiechu było wiele i wszyscy z utęsknieniem czekają już na następny wieczór Andrzejkowy w świetlicy.

 alt  alt  alt
 alt  alt  alt

 

„Akcja Gwiazdor”


Każde dziecko przed Świętami Bożego Narodzenia przygotowuje list do Świętego Mikołaja lub Gwiazdora, w którym zawiera swoje najskrytsze marzenia. Każdy list jest wyjątkowy, tak samo, jak każde dziecko, które taki list do niego pisze. Podopieczni Świetlicy Środowiskowej w Obrzycku biorą udział w Akcji Gwiazdor. Akcja ta rozpoczęła się jedenaście lat temu od inicjatywy przygotowania wśród znajomych kilkunastu paczek dla dzieci, z jednego z ośrodków Caritas. Z roku na rok ilość osób włączających się w tą akcję przybywała, pojawiły się kolejne osoby które włączały się w jej koordynację i tak oto początkowa liczba 14 paczek  przybrała już wielkość przekraczającą 1600 (w zeszłym roku 1675). Akcja urodziła się w Gnieźnie, a w tej chwili jest także w Poznaniu, Warszawie, Toruniu, Krakowie. Nikt z koordynatorów nie reprezentuje żadnej firmy. Nikogo z koordynatorów nie wspiera żadna organizacja. To taki łańcuszek dobrych serc, które otworzyły się aby sprawiać radość. Dla tej czystej radości dawania z małej iskry powstał naprawdę wielki płomień!!!  Zasady są proste. Dzieci piszą listy do Gwiazdora o czym marzą. Następnie listy dzieci są przekazywane Gwiazdorom, którzy starają się spełnić marzenia opisane w listach przygotowując paczki dla konkretnych dzieci. Serdecznie dziękujemy Pani Iwonie Czajka, koordynatorce akcji w Poznaniu za ogromne zaangażowanie i objęcie wsparciem podopiecznych Świetlicy Środowiskowej w Obrzycku.

 

 

„Ognisko integracyjne świetlicy środowiskowej „Wesołe dzieciaki” rok 2012/2013

Rok szkolny 2012/2013 to czas pełen wyzwań, zdobywania nowych doświadczeń, poznawania się i zawierania przyjaźni. W tym roku świetlica środowiskowa prowadzona jest przez dwie nowe Panie, dlatego wspaniałą okazją do integracji było ognisko, które zostało zorganizowane 09.10.2012r. Spotkanie odbyło się na łonie przyrody w Zielonejgórze u Pani Mirosławy Ziemiańskiej. Zbiórka dzieci była na rynku w Obrzycku o godzinie 15:45. Po sprawdzeniu obecności grupa wyruszyła z opiekunem Panią Mirką do Zielonejgóry, gdzie czekało przygotowane ognisko przez Pana Michała Ziemiańskiego. Nasze spotkanie rozpoczęło się od wspólnego upieczenia kiełbasek. W otoczeniu pięknych, jesiennych kolorowych drzew rozmawialiśmy na różne tematy. Na ognisku nie zabrakło pieczonego ziemniaka. Podczas ogniska były zabawy, gra w piłkę oraz spacer po działce. Bardzo pomocny w zorganizowaniu ogniska był Pan Michał, który czuwał nad ogniskiem. Spotkanie minęło w miłej i sympatycznej atmosferze. Do Obrzycka uczniowie wrócili o godzinie 18:00 pod opieka Pani Angeliki Małeckiej.

                                        M.Z.

  Andrzejki – wieczór wróżb i zabaw

altZgodnie z tradycją  dnia 29.11.2012 r w  Świetlicy Środowiskowej w Obrzycku odbyła się zabawa andrzejkowa, do której dzieci przygotowywały się od dłuższego czasu. Uczestnicy Świetlicy zarówno chłopcy jak i dziewczynki wcześniej pomagali w przygotowaniu dekoracji, wróżb a także poczęstunku. Wieczór  rozpoczął się o godzinie 16.00. Uczestnicy zapoznali się z tradycją andrzejkową,  a następnie przystąpili do słodkiego poczęstunku. Po poczęstunku przyszedł czas wróżb. Choć nie wszyscy brali je na poważnie, to cieszyły się dużym zainteresowaniem. Każdy z nas dowiedział się co go czeka w najbliższej przyszłości, poznał imię swojego wybranka. Oczywiście nie obyło się ustawiania butów, lania wosku oraz tańca na gazecie. Czas zabawy minął bardzo szybko. Wszyscy się pożegnali i wrócili z uśmiechem na twarzy do domu. Myślę, że wydarzenie to było okazją do lepszej integracji uczestników. Spotkanie to pokazało, że jesteśmy zgraną grupą i potrafimy się świetnie  bawić.

alt alt alt alt


Niezwykła wigilia w świetlicy „Wesołe dzieciaki”

Spotkanie wigilijne z uczestnikami Świetlicy Środowiskowej „Wesołe dzieciaki” odbyło się dnia 18.12.2012r. W tym roku przy wspólnym stole zasiadło 40 osób, nasza wigilia miała inny charakter niż dotychczas. Każdy z wychowanków świetlicy mógł zaprosić gościa. Część dzieci przybyła z rodzicem, babcią, inni ze swoim przyjacielem, starszym rodzeństwem. Wieczerzę rozpoczęliśmy o godzinie 16:00. Przełamaliśmy się opłatkiem, złożyliśmy sobie życzenia, w tle rozbrzmiewała  piękna polska kolęda „Cicha noc”. Dzieci przygotowały razem z opiekunem świetlicy Panią Mirką słodki poczęstunek dla zaproszonych gości. Dzieci były bardzo wzruszone podczas składania życzeń. Popijając herbatkę, słuchając kolęd czekaliśmy na Gwiazdora. Najmłodsi bawili się wspólne w drugiej części sali. Po godzinie 17:00 nastąpił długo oczekiwany moment. Gwiazdor osobiście nie mógł do nas przyjść ale poprosił o pomoc Panią Angelikę, która wręczyła wraz z Panią Mirką każdemu upominek. Przygotowane prezenty będą cieszyły nie tylko w ten jeden wieczór bo oprócz słodyczy, owoców, znalazły się tam: gry planszowe, puzzle, farby, pastele, kredki, ozdobne dziurkacze, skarpetki, które sprawiły dzieciom ogromną radość. Nasze spotkanie wigilijne skończyło się o godzinie 18:00, wspólnie posprzątaliśmy salę i uśmiechnięci pełni radości wróciliśmy do domu.

                                        M.Z.

„Zimowisko w Tleniu”

W dniach 12-21 stycznia 2013 r. piętnaścioro dzieci z Obrzycka spędziło niezapomniane chwile na zimowisku w Tleniu - malowniczym miejscu położonym w samym sercu Wdeckiego Parku Krajobrazowego w Borach Tucholskich. Tleń usytuowany jest nad rzeką Wdą i pięknym jeziorem Żurskim. W ramach wypoczynku dzieci zwiedziły m.in. Planetarium, Ratusz Staromiejski, Krzywą Wierzę w Toruniu, zorganizowany został również wyjazd do aqua parku. Ponadto czas wolny wypełniały zajęcia terapeutyczne, repliki zegarków artystyczno-plastyczne, gry i zabawy sportowe, dyskoteki i ogniska. Wszystkim podobały się najbardziej  zajęcia sportowe, spacery, jazda na łyżwach, chodzenie na sanki, karaoke oraz wykonanie laurek dla babci i dziadka. Dzieci bardzo dobrze wspominają posiłki, były smaczne i zdrowe.
                                     M.Z.

BAL KARNAWAŁOWY

W poniedziałek 04.02.2013 r. odbył się „Bal karnawałowy”. Dzieci przebrały się za różne postacie bajkowe i filmowe. Na sali pojawiły się królowe, księżniczki, modelki oraz biedronka, szeryf i batman.  Dzieci świetnie się bawiły, a skoczna i rytmiczna muzyka zachęcała do tańca. Były też liczne konkursy. Zwycięzcy konkursów zostali obdarowani słodkimi upominkami. W przerwie dzieci miały czas na słodki poczęstunek.
                                 M.Z.

WALENTYNKOWE PARTY


Dnia 12.02.2013 r. w naszej świetlicy „Wesołe dzieciaki” zorganizowaliśmy wspólnie z wychowawcą ostatnią zabawę taneczną. W ten dzień każdy mógł przyjść ubrany na czerwono. Podczas zabaw przy muzyce odbyły się konkursy, pokazy taneczne. W przerwie czekał na nas poczęstunek.

 alt  alt  alt

 

WARSZTATY  ŚWIĄTECZNE


Miesiąc marzec poświęcony był na dużo prac związanych z tematyka zbliżających się Świąt Wielkanocnych. Dzieci wykonały kartki świąteczne, ozdoby, dekoracje.

 alt  alt  alt  alt
 alt  alt  alt  alt
 alt  alt  alt  alt
 alt  alt  alt  alt


     Wycieczka do kina na film pt: „Jack pogromca olbrzymów”.


 W kwietniu dzieci ze świetlicy „Wesołe Dzieciaki” wybrały się do kina na film pt. ,,Jack pogromca olbrzymów". Zbiórka uczestników wyjazdu była przed Zespołem Szkół w Obrzycku o godzinie 16:00. Seans zaczynał się o godzinie 17:00, było jeszcze trochę czasu, aby odebrać zamówione bilety. W sali kinowej zajęliśmy wygodne miejsca. W czasie seansu panowała cisza. Film ten to alternatywna wersja bajki o Jasiu i magicznej fasoli. Młody rolnik Jack bierze udział w wyprawie do królestwa olbrzymów, by ocalić porwaną księżniczkę. Seans zakończył się o godzinie 19:30. W drodze powrotnej trwały dyskusje na temat filmu. Dzieci były bardzo zadowolone z wycieczki do kina. Wszystkim podobał się film, niektórzy chcieliby obejrzeć go jeszcze raz.


OGNISKO WIOSENNE


Dnia 23.05.2013 r. odbyło się ognisko wiosenne. Długo musieliśmy czekać na wiosnę i dlatego dopiero w maju mogliśmy spokojne cieszyć się z nadejścia wiosny i korzystać z dobrej aury pogodowej. Ognisko zostało zorganizowane na Zielonejgórze. Zbiórka uczestników wyjścia była przed Zespołem Szkół w Obrzycku.  Razem z panią Angeliką wyruszyliśmy pieszo  o godzinie 16:00 w kierunku Zielonejgóry. Na miejsce dotarliśmy bardzo szybko, gdzie czekali na nas pani Mirka i pan Michał. Panie przypomniały zasady bezpiecznego zachowania się podczas ogniska i przystąpiliśmy do smażenia kiełbasek. Zorganizowaliśmy  także mecz w piłkę siatkową oraz dwa ognie. Powrót do domu był o godzinie 18:00 z panią Angeliką. Czas wspólnie spędzony dał nam mnóstwo radości.

 alt  alt  alt
 alt  alt  

 

DZIEŃ MATKI


Dnia 28.05.2013r w świetlicy „Wesołe dzieciaki” o godzinie 17:00 odbyło się uroczyste spotkanie z okazji „Dnia Matki”. W uroczystości wzięli udział rodzice. Dzieci złożyły Rodzicom podziękowania, życzenia i wręczyli prezenty które wykonali własnoręcznie. W miłej atmosferze kontynuowano spotkanie przy aromatycznej kawie,  złocistej herbatce  i ciasteczkach. Rodzice mieli okazję do obejrzenia projekcji zdjęć z pracy i działalności ich dzieci na świetlicy. Spotkanie nasze było bardzo wesołe i wzruszające.

 alt  alt  alt

 

DZIEŃ DZIECKA


Dnia 05.06.2013r odbyła się wycieczka na życzenie dzieci do „Kinepolis” w Poznaniu. Zbiórka uczestników wyjazdu była przed Zespołem Szkół w Obrzycku o godzinie 15:00. Dla wszystkich była to wycieczka pierwszy raz do tak dużego kina. Podzieliliśmy się na dwie grupy. Starsze dzieci, które chciały obejrzeć film pt.: „Oszukane” były z panią Mirką. Młodsze dzieci pod opieką pani Angeliki wybrały bajkę pt.: „Tajemnica Zielonego Królestwa”. Przed seansem można było kupić sobie coś do zjedzenia. Dzieci były bardzo zadowolone z wybranych projekcji. W drodze powrotnej trwała żywa dyskusja na temat obejrzanej bajki i filmu. Do Obrzycka wróciliśmy o godzinie 19:45.

 alt

 

 KURS PIERWSZEJ POMOCY

W ramach dbania o bezpieczeństwo naszych dzieci  dnia 03.06.2013r w naszej świetlicy „Wesołe dzieciaki” zostało przeprowadzone szkolenie na temat podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy oraz pogadanka na temat: jak spędzić bezpiecznie wakacje?.  Poprzez ciekawe formy prezentacji wszyscy mogli nauczyć się udzielania i wzywania pomocy. Na końcu szkolenia każdy chętny miał okazję poćwiczyć na fantomie. Każdy uczestnik szkolenia już wie, że udzielanie pierwszej pomocy ma swój ustalony schemat. Szkolenie przeprowadził inspektor bhp pan Michał Ziemiański.

 

WYCIECZKA ROWEROWA

Dnia 10.06.2013r. odbyła się wycieczka rowerowa na ognisko do gospodarstwa agroturystycznego „Ameryka” w Jaryszewie z okazji zakończenia roku świetlicowego. Zbiórka uczestników wycieczki była przed Zespołem Szkół w Obrzycku o godzinie 15:45. Wycieczka była zorganizowana przez trzech opiekunów. Trasa wycieczki liczyła około 8 km. Drogą asfaltową dojechaliśmy do Brączewa. Po krótkim odpoczynku wyruszyliśmy w dalszą podróż. Po drodze zatrzymywaliśmy się kilkakrotnie, by podziwiać rozciągające się przed nami widoki. Gdy dojechaliśmy do gospodarstwa agroturystycznego „Ameryka” czekał na nas zasłużony posiłek i odpoczynek. Gospodarz przygotował dla nas ognisko w wigwamie, gdzie piekliśmy kiełbaski i bawiliśmy się. Wszyscy znaleźli coś dla siebie zajmującego. Jedni grali w piłkę siatkową  inni rzucali woreczkami do celu,  skakali na piłkach „kangurach”, korzystali z huśtawek. Około godziny 18:45 wróciliśmy do domu. Byliśmy zmęczeni, ale zadowoleni z naszej wyprawy. Wycieczka była bardzo ciekawa i pouczająca.

 

 

SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI ŚWIETLICY ŚRODOWISKOWEJ


 Zajęcia w świetlicy środowiskowej były prowadzone od poniedziałku do czwartku w godzinach od 15:15-17:00. W poniedziałek i wtorek zajęcia były przygotowane dla grupy młodzieży gimnazjalnej, natomiast w środy i czwartki dla grupy dzieci szkoły podstawowej.
Zajęcia świetlicowe miały za zadanie zapewnić zorganizowaną opiekę wychowawczą min. udzielanie pomocy uczniom w odrabianiu lekcji, zajęcia plastyczne, muzyczne, rekreacji ruchowej, a także turystyczne.
Od 17 lutego do 31 maja zostały zrealizowane następujące projekty:
 Wycieczka do Manufaktury Słodkie Czary Mary w Poznaniu, gdzie dzieci i młodzież miała okazję sama zrobić dla siebie coś słodkiego.
 Konkurs wiedzy o Polsce- dla uczniów gimnazjum.
 Konkurs polonistyczny „Jak wiele znam słów na literę...”- dla uczniów szkoły podstawowej
 zajęcia kulinarne „Robimy własne soki owocowe”

    altalt

-  zajęcia sportowe, gry i zabawy na świeżym powietrzu
-  zajęcia profilaktyczne
-  zajęcia o tematyce turystycznej

altalt


 liczne pogadanki na tematy wybrany przez uczestników zajęć min. o przyjaźni, agresji itp.
 zajęcia plastyczne
Raz w miesiącu zajęcia prowadzone były współpracy z panią psycholog mgr Elżbietą Brudło, która wspierała dzieci i młodzież poprzez indywidualne rozmowy.


 

 

 

ZAKOŃCZENIE ROKU ŚWIETLICOWEGO 2012/2013

Dnia 12.06.2013r odbyło się uroczyste zakończenie roku świetlicowego. Czas bardzo szybko mija i już nadszedł czas na podsumowanie pracy na świetlicy. O godzinie 17:00 przybyli do nas rodzice by wspólnie świętować zakończenie roku. Podczas naszego spotkania panie wręczyły uczestnikom świetlicy „Wesołe dzieciaki” dyplomy. Zostały wyróżnione cztery osoby za uzyskanie najwyższej frekwencji i obdarowane nagrodami rzeczowymi. Tak wiec kolejny rok szkolny za nami. Chwilami było ciężko, chwilami było zabawnie jednak każdy z uczniów pozytywnie wspomina minione miesiące. Życzymy wiec wszystkim udanych wakacji.

alt alt alt